Biz Kimiz?

Türkiye’nin yüzlerce sivil toplum kuruluşu temsilcisi akademisyen, hukukçu, gazeteci, memur, doktor, sanatçı, sporcu, siyasetçi, ev hanımı, esnaf, iş kadını vb. birçok meslekten kadınları olarak ve Suriyeli mazlum kadınlarla beraber Suriyeli Mahpus Kadınlar için bir girişim başlattık. Çağrımızı dünyanın dört bir yanından kadınlara ulaştırdık ve onlardan destek aldık. Suriye zindanlarındaki işkence ve tecavüz mağduru kadınları dünyanın gündemine getirmek ve onların kurtuluşlarını amaçladık. Dünyanın birçok ülkesinden etkili kadınlardan oluşan bir ekiple VİCDAN KONVOYU adı ve ‘KADINI KORU İNSANI KORU’ çağrısı ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde uluslararası sivil insiyatif olarak bir vicdan hareketi organize ettik.

Bizler dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU’nu yola çıkardık ve Vicdan Konvoyu bir VİCDAN HAREKETİ olarak mücadelesine devam ediyor.

Konvoy Türkiye’de buluşup Türkiye’deki güzergâhta hareket etmekle beraber 55 ülkeden farklı fikirden kadınlardan oluştu. Konvoya bizzat gelemeyen çok fazla sayıda ülkeden çok daha fazla kadın destekçi de konvoyun bileşeni olduğunu ve desteğini deklare etmiştir.