Yola Çıkış Hikayemiz

Öncelikle amaç ve çağrı oluşturuldu. Türkiyeli kadınların çağrısı ve daha önce hapiste kalmış mazlum Suriyeli kadınların desteği ile Vicdan Konvoyu sivil insiyatifi başlatıldı. Dünyanın dört bir yanından kadınlara bu Vicdan hareketi çağrısı ulaştırıldı. Davet ve destek talebi içeren mektuplar gönderildi.  İlk ve en hızlı cevap Bosnalı kadınlardan geldi. Başta Srebrenitsa anneleri olmak üzere Bosnalı kadınlar 4 otobüs organize ederek Bosna’dan İstanbul’a karayolu ile ulaştılar.

Çağrı mektuplarına dünyanın dörtbir yanından cevaplar gelmeye başladı. Vicdan Konvoyu olağanüstü hızlı bir şekilde uluslararası sivil kadın dayanışma inisiyatifine dönüştü. Bu arada Vicdan Konvoyu için çalışma komisyonları otobüslerin organizesinden medya iletişimine, konaklama mekânlarının ayarlanmasından güzergâhın netleştirilmesine kadar tüm detaylar kadınlardan oluşan komisyonlar tarafından koordine edildi.

Ön hazırlıklar önemli oranda tamamlandıktan sonra Vicdan Konvoyu, 1 Mart 2018 tarihinde yapılan basın toplantısı ile dünya kamuoyuna anons edildi. Çok ciddi bir uluslararası medya katılımı ile dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış oldu. Özellikle basın toplantısına katılan Suriyeli kadınların anlattıkları geniş yankı buldu.

Hazırlık aşamaları tamamlandı. Uluslararası katılımcılar Vicdan Konvoyu’nun başlangıç noktası olan İstanbul’a ulaşmaya başladılar. 06 Mart 2018’de saat 10:30’da Vicdan Konvoyu kalabalık bir uğurlama kitlesinin arasında ve yoğun yağmur yağışı altında İstanbul Yenikapı’dan hareket etti.

İlk durak Kocaeli şehri oldu. Kocaeli Intertex fuar merkezinde mola veren konvoya Kocaeli, Yalova ve çevreden katılan otobüsler dahil oldu. Yapılan basın açıklaması ve aktivitelerden sonra Sakarya şehrine hareket edildi. Sakarya Atatürk Spor Salonu’nda toplanan konvoy katılımcıları burada bir program gerçekleştirdi. Suriyeli kadınlar tüm uluslararası katılımcılara teşekkürlerini ilettiler. Birçok katılımcının söz aldığı ve sadece kadınların katıldığı programda kadınların ve çocukların korunması için konuşmalar yapıldı.

06 Mart 2018 gecesi Sakarya’dan Ankara’ya hareket eden Vicdan Konvoyu, güzergâhta eklenen kadınlarla beraber Ankara’ya ulaştı. Gece Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ev sahipliği ve desteği ile Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde konaklayan kadınlar, 07 Mart 2018 sabahı yapılan basın açıklaması sonrasında Ankara ve çevre şehirlerden katılan kadınlarla tekrar hareket etti.

Vicdan Konvoyu bileşenlerinden bir heyet 07 Mart 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin kabulü ile bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Suriye zindanlarında kalmış ve işkence görmüş Suriyeli Majd Izzet Al-Chourbajı hapislerde yaşananları anlattı. Diğer konvoy katılımcıları temenni ve teşekkürlerini ilettiği görüşmede Emine Erdoğan Hanımefendi Vicdan Konvoyu ile Hatay’da Suriyeli kadınlara ulaştırılmak üzere bir oyalı yazmayı takdim etti. Suriyeli kadınların özgürlüğü, kadınların korunması için ortak temennilerle ziyaret son buldu.

Vicdan Konvoyu heyeti Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyarete ederek TBMM insan hakları komisyonu ile ortak basın toplantısı düzenleyerek Suriyeli kadınların özgürleşmesi için ortak açıklamalarda bulundu.

Vicdan Konvoyu Aksaray şehrine devam etti ve burada da çok sayıda Aksaraylı kadının da katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleşti.

Vicdan Konvoyu, 07 Mart 2018 saat 18:00’de Adana’ya ulaştı. Çok sayıda insanın araçlarıyla karşılamaya katılmasıyla büyüyen konvoy Adana’ya coşkulu bir şekilde girdi. Burada Adana Fuar Merkezi’nde basın açıklaması yapıldı ve gece konaklama bu fuar alanında gerçekleşti. Uyku tulumları ve battaniyelerle geceyi hep beraber geçiren kadınlar sabah çok erken saatlerde Suriye sınırına ulaşmak üzere çevre illerden gece boyunca Adana’ya gelen kadınlar ve onları taşıyan araçlarla birlikte yaklaşık 7500 kadına ulaştı.

Bu arada Türkiye’nin kuzey, doğu ve güneydoğu şehirlerinden gelen araçlar da ayrı küçük konvoylar halinde Hatay’a doğru hareket ettiler. 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü’nde Hatay’daki meydana ulaşan 10 binin üzerinde kadın dünyaya seslendi.

Çok sayıda ülkeden ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının takip ettiği programda önce Sessiz Çığlık adı verilen deklarasyon yayınlandı.

Konvoy Genel Koordinatörü ve sözcüsü Av. Gülden Sönmez deklerasyonu ilan ettikten sonra katılımcılar hep birlikte Sessiz Çığlık eylemi yapmaya davet etti. Hatay mitingine özellikle Suriye sınırındaki Türkiye şehirlerinden ve bu şehirlerdeki Suriye mülteci kamplarından çok sayıda Suriyeli kadın katıldı. Suriyeli kadınların arasında daha önce hapiste kalmış mağdur kadınlar da mevcuttu.

Vicdan Konvoyu’na katılan dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar konvoy boyunca boyunlarında taşıdıkları oyalı yazmalarla Hatay Meydanı’nda ellerini kelepçeleyerek Sessiz Çığlık eylemi yaptılar. Yerlerde elleri kelepçeli oturan kadınlar 5 dakika süren sessiz eylem sorasında her biri Suriye rejim hapishanelerindeki kadınları sembolize ederek onlar adına dünyadaki tüm karar vericilere ve vicdanlara seslendiler. Sessiz bir çığlık atarak Suriyeli mahpus kadınlar için hürriyet istediler.